22. Aşure Lokması Mersin Cemevinde gerçekleşti.

22. Aşure Lokması Mersin Cemevinde gerçekleşti.

Aşure Lokmasına, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, ,Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak,Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Ahmet Çamsarı,Mersin Baro Başkanı Gazi Özdemir, Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, İl Jandarma Komutanı Necip Çarıkçıoğlu, İyi Parti GİK Üyesi Burhanettin Kocamaz, Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkez Yöneticileri, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mesiad Başkanı Hasan Engin , Siyasi partilerin İl başkanları, Kilikya Nehir Derneği Genel Başkanı Ahmet Verde Özuğurlu, Mersin İl Müftülüğü adına Toroslar İlçe Müftüsü Bayram Danacı,Yenişehir İlçe Müftüsü Seyfullah Aruk, Rum Ortdoks Klisesi Pederi Coşkun Teymur, İtalyan Katolik Kilisesi Pederi Roshan Corderiro,Alevi Kurumları temsilcileri,Mersin Cemevi Danışma Kurulu Üyeleri, Sivil toplum örgütleri temsilcileri, sendika temsilcileri Yöre Dernek Başkanları, ve binlerce insan katıldı.

Mersin Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Erdoğan Sevin Dede tarafından okunan gülbengin ardından Zakir Rıza Aydın canımızın söylediği deyişle gençlerimiz semah dönüldüler.

ABF İnanç Kurulu ve AKD Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz, ’Aşure hep birleştirici ve paylaşımın simgesi olmuştur.Kerbela olayı tarihsel ve toplumsal haklılığa yaslanmış bir kıyımdır. Kerbela olayından sonra Yezid, zulüm ve zalimliğin adı olmuştur. Hz Hüseyin ise, mazlumiyet ve dik duruşun simgesi olmuştur. Alevilerek olarak kerbela olayına akılla yaklaştığımızda, onu ağlama duvarı olarak öne çıkarmanın günümüze doğru olmadığını görüyoruz. Muharrem ayında ağlayıp gözyaşı dökmek, sinesini dökmek değil, gözün ve gönlünün hakikatlere açılması lazımdır.’’ Diye belirtti.

Kılavuz,’’2016 yılında Diyanet işleri Başkanı Mehmet Görmez Cemevileri kırmızı çizgimizdir dedi.Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş 21 Eylül 2019 yılında Mersin Velimiz Sayın Ali İhsan Su ile Mersin Cemevini ziyaret etti.Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Hüseyin Gazi Cemevini ziyaret etti.13 Ağustos’ta Hacı Bektaş’a gitti.bu önemli adımlardan sonrakiaçıklamaları merakla bekliyoruz. Cemevleri yasal statüsüne kavuşturulmasınıistiyoruz, Ulusal ve uluslararası mahkemelerde elde etiğimiz haklarımızın verilmesini istiyoruz. Nevşehir’de Hacıbektaş İstanbul’da Şah Kulu, Karaca Ahmet, Eskişehirde’Hüseyin Gazi, Tokat,taHubyar Baba,Antalya’da Abdal Musa Dergahlarının Alevi Kurumlarına verilmesini istiyoruz.

Okullarda okutulan din ve ahlak bilgisi derslerinin müfredat programlarını hazırlayan komisyonlara Alevi Kurum temsilcileri ve Kanaat önderleri çağrılmalıdır.Alevi Köylerine Cami yapılmaktan vazgeçilmelidir.Madımak Oteli utanç müzesi olmalıdır.

Orhan Gazi Döneminde ,dergahın girişine yazılan Burası Aşıkların Kabesidir.Eksik gelen tamam olur.diye yazılı olan kitabe 44 yıl önce söküldü. Sökülen kitabenin geri takılmasını istiyoruz.

Bu Kutsal ayda, mübarek aşure gününde dileğimizdir. Dünyamızda bir daha kerbelalar yaşanmasın. Ülkemizde, halkımız arasında kuşku ve güvensizlik son bulmasını, kin öfke ve nefretin sevgiye dönüşmesini, bu topraklarda yaşayan bütün kimliklerin kardeşçe el ele barış içinde birlikte olmalarını yüce Hak’tan niyaz ederim cümlenize saygılarımı sunarım.’’ Diye konuşmasını sonlandırdı.

Kılavuz’un ardından söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Gülcan Kış ve Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Kerbela ve Muharrem Ayı hakkında konuşma yaptılar. Etkinlik Ender Balkır’ın seslendirdiği deyiş ve ezgilerle son buldu.